Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

Herci

Herci
stankova_new III (Betka Stanková)  Betka Bývalá podnájomníčka v paneláku, ktorá zdieľala byt s Karolom a Angie. Hoci sa jej chceli zbaviť, Betka sa len tak ľahko nedala a Karol s Angie mali veľké problémy, aby ju dostali z bytu. Medzitým Betka dokončila školu a je vyštudovaná právnička. Pracovná príležitosť sa jej naskytla na klinike, kde je primárom Michal Bajza. Betka sa stala manažérkou, ktorá bdie nad organizačnými a personálnymi záležitosťami zariadenia. Po čase si získala medzi jej podriadenými obľubu, až si nakoniec sama svoju prácu zamilovala a nechce ju opustiť. Život jej však znepríjemňuje jeden z nových majteľov kliniky Líška, ktorý so svojimi nešťastnými nápadmi viac škodí dobrému menu kliniky ako pomáha. O Betkinu kariéru manažérky na súkromnej klinike sa pričinil aj jej priateľ Miloš, ktorý má zamotané vzťahy s primárom Bajzom a takmer sa to zamotalo aj medzi Michalom a Betkou. Teraz Betka najviac túži po svadbe a dieťati, ktoré sa Miloš snaží zdatne oddiaľovať.
 

 

karnasova-2_new III

(Andrea Karnasová)   Denisa Bláhová

 

Sympatická, prirodzene inteligentná, vzdelaná, ale tiež mierne prefíkaná a zaľúbená. Denisa je žena, ktorá rozhodovala o živote malej Lucky, ktorá žije v domácnosti s Luciou, majiteľkou baru. Práve k nej prechováva Denisa tie najúprimnejšie city. Vynúti si ich však z polovice priamo a z polovice nepriamo. Od adoptívnej mamy Lucie žiada protislužbu po tom, čo dala súhlas na adopciu. Svojským spôsobom sa votrela do jej priazne,  postupne aj do jej bytu a práce. Vzťahy však zamotá skutočnosť a priznanie, že je lesbička. Využíva to, čo sa ponúka. V prvom rade Luciinu neistotu v sexuálnej oblasti. Ide si teda za svojim cieľom a to aj na úkor dieťaťa. Nakoniec však s Luciou vytvorila skutočný pár, no malá Lucka si nechce Denisu k sebe pripustiť. Oveľa radšej má kúrenára Borisa a aj je príčinou ich rozchodu. Po čase sa však obe prestávajú navzájom obmedzovať, čo Luciu a Denisu dáva nezáväzne znovu dokopy.

 

 

kolenik_new III

(Ján Koleník)   Marcel "Maslák" Maslovič

 

Marcel Maslovič alebo Maslák, ako ho všetci volajú a poznajú, sa natrvalo nasťahoval do paneláku. Z prvého poschodia vysťahoval Milana a byt nechal zrekonštruovať. Maslák vo svojom živote urobil veľké zmeny, opustil Danielu (ženu, s ktorou mal mať Milan dcéru Vivien, no po rokoch sa ukázalo, že otcom je Maslák), našiel si dievča, Dominiku, ktorú ľúbi, aj keď spočiatku to malo byť len dievča na vydaj, ktoré mu jeho matka našla a nanútila. Nakoniec sa proti matke postavil a odstavil ju aj zo spoločného veľkého kšeftu. Tá chce svoje peniaze a pokúša sa ho vystrašiť. Pokus uniesť jeho priateľku Dominiku jej ale nevyšiel.

Maslák bol dlhé roky dobrý kamarát s Milanom Kordiakom, spoznali sa na škole, kde boli spolužiaci. Častokrát ho využíval na špinavú robotu, no vždy to Milanovi stálo za to. Po tom, ako vynášal informácie o Maslákovi polícii, sa ich priateľstvo skončilo a aj keď má Maslák po rokoch na Milana slabosť, nespravil by už preňho žiadnu láskavosť.

 

 

 

gregorova_new III

(Hana Gregorová)   Jarmila Švehlová

 

Jarmila Švehlová žije aktuálne so svojím priateľom Fritzom v Nemecku, v Paneláku sa spolu objavili počas Vianoc. Jarmila sa dlhé roky snažila usmerňovať svojho syna a rozhodovať sa zaňho tak, ako to on nevedel. Teraz si však žije šťastne so svojím nemeckým priateľom a Kubko sa o seba musí starať sám. Výnimočne sa ide pozrieť do bytu svojej bývalej nevesty, s ktorou má každú chvíľu iný vzťah.

Jarmila Švehlová nikdy nebola vydatá a na Slovensko sa presťahovala, keď mal Jakub 5 rokov. Pracovala v armáde a sťahovanie bolo pre ňu také samozrejmé, ako pre iných ranné vstávanie. Je to prísna, rázna žena a je evidentné, že bola vojačka z povolania. Je zahalená rúškom tajomstva najmä čo sa týka minulosti – profesijnej aj súkromnej. Je realistka a navyše sa zdá, že má aj najviac informácií o dôležitých veciach, ktoré sa na Slovensku a vo svete dejú. Málokedy ju totiž niečo prekvapí a mnoho vecí dokáže predpovedať napriek tomu, že nie je jasnovidka. Ako rada hovorí „Do budoucnosti nevidím, já jen prostě tuším, jak to dopadne.“ Dostala od armády  byt a keďže v Čechách nemala žiadnu rodinu, ostala na Slovensku aj potom, ako išla do dôchodku.

Jarmila Švehlová bola donedávna medicínsky zázrak, pretože napriek diagnostikovanej rakovine žalúdka a Alzheimerovej chorobe, sa jej stav bez pričinenia lekárov zlepšoval zo dňa deň a každá ďalšia zdravotná prehliadka prinášala nové prekvapivé správy. Tento vývoj dosť znervózňoval Ivanu, ale ona z toho mala len zábavu. Osud je však nevyspytateľný a Alzheimer sa prejavil. Dlho sa liečila v sanatóriu a „zázračne“ ju vyliečil Šimon Horský.

Pôvodne mala Jarmila skončenú iba strednú školu. Začiatkom šesťdesiatych rokov nastúpila do armády a popri práci si dokončila aj vysokú školu vojenskú. Pracovala na rôznych postoch. Najprv ako telegrafistka, neskôr na kontrarozviedke a tam to dotiahla až na hodnosť majora. Jej život je plný záhad. Napríklad, vie veľa o politických veciach, ale nikdy toho veľa nepovie, len nenápadne čosi naznačí. Je to typ človeka, ktorý práci venoval všetko a je možné, že sa nevydala aj preto, lebo pracovala na pozícii, pri ktorej je lepšie byť bez záväzkov. Nikomu nechce (ale je možné, že ani nesmie) prezradiť, kto je otcom Jakuba. Jakub o tom často premýšľa a Blichár mu niekoľko krát predhodí teóriu o tom, že by to mohol byť niekto vysokopostavený a preto sa to tají. Niečo na tej teórii bude, lebo keď sa Jakub narodil nastal vo Švehlovej kariére skok. V priebehu jedného roka bola povýšená z nadporučíka na kapitána a vzápätí na majora a dostala vysokú funkciu pri kontrarozviedke v Trenčíne. 

 
 
 

 

bystriansky-2_new III

(Braňo Bystriansky)   Imro Bystrický

 

 

Imro si znovu nechce dať pokoj Janet. Bývalá opatrovateľka jeho syna Dávidka mu natoľko zamotala hlavu, že akonáhle sa po čase objavila v bare, nevie na ňu prestať myslieť. Popri tom sa musí na žiadosť svojej svokry snažiť splodiť druhého potomka s Angelikou, čo mu neprináša toľko radosti, ako by malo.

Richardov bratranec prišiel na výpomoc do baru s povesťou šikovného a zodpovedného chlapa. Povesť sa okamžite vyvrátila – Imro je absolútna nešika, ale čo mu Boh nenadelil na šikovnosti, nahradil dobrosrdečnosťou. Imro je skrátka človek do normálneho života nepoužiteľný, ale inak dobrák od kosti vždy ochotný pomôcť, poradiť. Ale to radšej neskúšajte. Obdivuje svoju šéfku Luciu, zniesol by jej modré z neba a istým spôsobom si ho obľúbila aj ona. Takže o prácu v bare má postarané, hoci neustále pletie objednávky, zle objednáva tovar, prípadne niekoho omylom nechá odísť bez zaplatenia.

Imro vyrastal pod vplyvom dvoch mužov – dedka a otca. Kým starý otec sa mu snažil vštepovať niekedy zvláštne múdre rady zo života, Imrov otec sa ho snažil usmerniť tak, aby život zasvätil výhradne lesom a horám, nakoľko bol sám lesníkom. Imro sa zo strachu otcovi nechcel ani priznať, že pracuje v bare, pretože mal obavy, aby otca nesklamal. Ten po náhodnom objavení pravej identity Imrovej práce však svojho syna milo prekvapil: „Dobre si si vybral synu. Barman je totiž jako knaz, šecko o každém ví, ale nikomu to nesmí povedať.“

Imrovou osudovou láskou sa stala Angelika, škaredé káčatko, ktoré sa prvý raz v Paneláku objavilo, keď si Kordiak dával zoznamovací inzerát. S Imrom si na počudovanie padli do oka a ich vzťah sa vyvinul až do manželského sľubu. Na svete bola rodina Záhorská-Bystrická.

 

 

krajciova-2_new III

(Helena Krajčiová)    Lucia Rocková

 

 

Lucia žije momentálne pokojným životom, s Luckou nemá problémy, v bare doobeda ťahá služby s Imrom a v súkromí si nenásilne užíva s Denisou. Najviac práce jej dajú Imrove opletačky z Janet, keď sa mu snaží neustále dohovárať a neraz ho musí aj obhajovať pred jeho svokrou.

O minulosti šéfky baru sa vie toho málo, napokon ona sama o sebe veľmi nehovorí. Do Paneláku vtrhla ako víchor,  keď po Richardovi prebrala vedenie baru. Spriaznenú dušu našla v Zuzane Bajzovej, s ktorou sa poznala už zo školských čias. No tá sa odsťahovala a nakoniec aj nešťastnej tragédii zomrela. Lucia má talent na podnikanie, je inteligentná, sebavedomá a peňazí si stihla zarobiť dosť. Preto jej ani veľmi neprekáža, že momentálne jej bar až tak nevynáša, najmä ak tam má Imra. Aj u nej sa už prejavuje tikot biologických hodín, preto sa rozhodla, že si do opatrovníctva vezme dievčatko z domova. Hoci to nešlo bez problémov, nakoniec dala domov a lásku malej Lucke.

Osobitnou kapitolou v jej živote sú muži. Z jej tajomnej minulosti, keď roky pracovala v Čechách sa do éteru dostali len útržky, no údajne mala vzťah aj s jednou českou celebritou. Po príchode na Slovensko ju čakali  dve sklamania – Jakubov kamarát Braňo a Milan Kordiak. S oboma to vyzeralo nádejne, s oboma to nevyšlo. Od Kordiaka si začala udržiavať odstup, hoci sa navonok snaží pôsobiť nenútene. Po týchto dvoch skúsenostiach sa nádeje, že nájde toho pravého, vzdala. Šťastie našla prekvapivo v náručí ženy – Denisy Bláhovej, s ktorou sa zoznámila pri adopcii malej Lucky.

Jej najsilnejšími stránkami sú inteligencia, sebavedomie a rozhľad. Dokáže ich využiť vo vhodnom okamihu, o čom sa mohla napríklad presvedčiť Ivana Švehlová, ktorá prakticky po prvý raz narazila v paneláku na rovnocennú, ak nie aj silnejšiu súperku. Lucia pozná zákonitosti barmanskej brandže a preto je ochotná vždy počúvať a poradiť. Ak je to v jej silách, pretože pri niektorých klientoch z paneláku už stráca trpezlivosť a nervy.

 

 

slezacek_new III

(Juraj Slezáček)    Prof. Emil Blichár

 

Emil Blichár je profesor kunsthistórie. Ovláda sedem jazykov a je to starý knihomoľ. Sleduje všetky správy, dokumentárne filmy  a číta všetky odborné časopisy. Je inteligentný, sčítaný, ale žiaľ už trochu senilný. Najlepšie sa cíti doma pred televíznou obrazovkou alebo s nejakou knižkou v ruke. Nenávidí, keď ho niekto pri takejto činnosti vyrušuje. Veľmi rád sleduje kvízové súťaže v TV a vždy odpovie skôr ako súťažiaci. Ak nevie odpoveď,  je z toho veľmi nervózny a okamžite vyhľadá materiály, v ktorých by si mohol tieto neodpustiteľné nedostatky odstrániť. Na svoju manželku je mierne alergický. Stále nerozumie tomu, ako to mohli tak dlho spolu vydržať. Má tie klasické choroby jeho veku. Všetko ho bolí, ale konkrétne mu nič nie. S manželkou sa večne hádajú na malichernostiach a keď je už doma veľmi dusno, uteká do baru. Je to introvertný pesimista – má na to dosť informácií, aby ním skutočne bol. Okrem toho je dokonalým protagonistom starej školy čo sa týka bontónu. Až na ten zápach cesnaku je dokonalý gentleman. Dáme vždy bozká ruku, odsúva stoličku, dáva  prednosť a je veľmi galantný. Mnohé dámy týmto správaním dostáva do rozpakov.       

Napriek tomu, že sa Emil Blichár narodil do komplikovaných rokov  a do školy začal chodiť počas II. svetovej vojny, dostalo sa mu dobrého vzdelania minimálne v tom, že už ako 9-ročný rozprával plynulo nemecky a latinsky. Neskôr sa do osnov dostala ruština a ako skutočný talent na jazyky, zvládol aj ten. Na gymnáziu si vybral francúzštinu. Nastúpil na vysokú školu technickú, kde si ako nepovinný predmet vybral angličtinu. Školu navštevoval v inom okresnom meste a býval na internáte, kde žil bujarý životom. Počas jedných jarných prázdnin navštívil s mamou divadelné predstavenie, na ktorom sa zahľadel do mladej elévky a začal sa vzťah s jeho budúcou manželkou. Popri zamestnaní sa koncom sedemdesiatych rokov, keď už umelecké smery neboli až také vypuklé, predsa len prihlásil na štúdium histórie umenia – kde sa naučil ešte po španielsky. Taliančinu už, ako sám hovorí, zvládol aj ako samouk. Základy mal z ostatných jazykov,  najmä z latinčiny. Emil tvrdí, že taliančina  je príjemným mixom všetkých jazykov, ktoré už poznal.

Emil Blichár má prehľad najmä o politike a vyzná sa v histórií, ale prehľad má aj o kultúre, v rámci ktorej miluje najmä operu a divadlo. V týchto odvetviach je jeho prehľad vysoko nadpriemerný. Vo všetkých ostatných odvetviach, na ktoré si len človek môže spomenúť, má prehľad jemne nad priemerom. Baví ho všetko. Jediné v čom  sa nevyzná je slovenský šoubiznis a moderná hudba. Tieto veci mu priam lezú na nervy. Z médií sa však ne neho valí veľa informácií a aj v odborných či mienkotvorných časopisoch a denníkoch sa občas objavia informácie, zahŕňajúce aj mená zo slovenského šoubiznisu  a tak mu nie sú celkom neznáme. Dokonale sa mu však  pletú a tak keď v jeho blízkosti prebieha debata na túto tému, tak zvykne do debaty zasiahnuť poznámkou, ktorá vyznieva komicky, lebo je úplne mimo. Až tak mimo, že väčšinou trafí do čierneho. Na všetko má svoju teóriu, ktorá je často silne konšpiračná. Z množstva informácií na základe prekombinovanej logiky príde často k závratným záverom, ktoré sa snaží niekde publikovať, alebo aspoň niekomu povedať. Nikto z domu však o jeho teórie nejaví záujem a už najmenej jeho manželka.

 

 

 

turzonovova_new III

(Božidara Turzonovová)      Jana Nitschneiderová

 

Jana Nitschneiderová je bývala členka zboru v divadle. Nikdy neboli naplnené je herecké ambície a na divadelných doskách, v televízii či vo filme vždy účinkovala iba v komparze – maximálne v epizódnej postave s jednou vetou. Napriek tomu sa tvári a správa ako diva slovenského herectva – nič jej viac nepolichotí, ako keď si niekto spomenie na jej štek v nejakej inscenácii a pochváli jej nedocenený talent. Pani Jana bola za mlada nádherná žena s krásnou tvárou a postavou a dodnes je to na nej vidno. Tým vzdelaným a inteligentným v ich vzťahu je manžel. Pani Jana síce rada číta, ale je presným opakom svojho manžela. Danielle Steelová a Rodokapsy sú jej obľúbená literatúra, aj keď Harry Potter už je pre ňu náročný. Číta bulvár a vo veľkom sleduje telenovely. Vo svojej podstate nie je zlá žena, ale trauma z toho, že sa nikdy nenaplnili jej herecké ambície ju posúva do roviny večne kritizujúcej dámy, pre ktorú žiaden ženský herecký výkon nie je dosť dobrý a žiadna herečka jej nesiaha ani po päty. Na svoj neúspech vždy hľadá nejaké dôvody, ktoré sú mimo nej. Medzi jej najpopulárnejšie teórie jej neúspechu patria tieto:
- mala zlých pedagógov, o čom svedčí aj fakt, že nikto z jej ročníka sa ako herec neuchytil
- nikdy nemala vzťah so žiadnym režisérom a tak nemala šancu dostať sa na obrazovku 
- odmietala postavy, ktoré boli poplatné režimu a za to ju režim vytrestal

Je to mierna cholerička, ktorú dokážu vytočiť maličkosti v správaní sa jej manžela. Ako náhle sa život len trošku odkloní od zaužívaných zvyklostí, tak má migrénu. Vie byť cynická, ironická, je dosť často namrzená a má svoje nálady, ktorým nikto nerozumie - nevie sa hádať inteligentne a vždy skĺzne do irónie a urážlivých poznámok. Vie byť veľmi necitlivá najmä k svojmu manželovi, ktorý to všetko prehĺta. Udržiava sa vo forme. Výrazne sa líči a oblieka sa, ako sa na pani herečku patrí. Do baru veľmi nechodí, ale nezabudne cez mobil zavolať manželovi, aby sa tam dlho nezdržiaval, pretože doma si môže vypiť lacnejšie.

Na konzervatóriu patrila medzi priemerné až podpriemerné žiačky. Už tam bolo jasné, že z nej nikdy veľká herečka nebude. Už ako ročník samotný boli dosť slabí a nikto z jej ročníka (až na jednu výnimku) sa v herectve neuchytil. Na vysokú školu ju už nevzali a tak hneď nastupuje do divadla ako elévka. S režisérmi nikdy nespala, lebo to nestihla. Zato s hercami skoro so všetkými, rovnako tak aj s členmi orchestra, s pár divákmi, s oponárom a šepkárom. Bola jednoducho vo švungu, ale keď sa objavil v jej živote Blichár, tak sa otočila o 180 stupňov a šialene sa do neho zamilovala. Na vysvetlenie treba dodať, že Blichár bol v tom čase naozajstný fešák. Vyzeral ako hollywoodska hviezda a mal aj také správanie. Ako to už s láskou býva, postupne vyprchala, ale obdobie do štyridsiatky si obaja užívali v peknom vzťahu – žili si na tú dobu pokojný život, boli zdraví, mladí a šťastní a v rámci pomerov si žili dobre. V tej dobe Janu ešte tak netrápilo, že sa nedokázala ako herečka naozaj presadiť. Kým sa človek nenudí – nemá čas rozmýšľať nad zbytočnosťami. Kariéra nebola vôbec zaujímavá. Kariérna krivka od elévky po obdobie ukončenia jej práce v divadle, v podstate krivkou ani nebola. Rada sleduje televíziu, ale viac menej len preto, aby skritizovala všetko, čo sa v nej objaví. Taktiež rada sleduje dianie v paneláku, najčastejšie cez „kukátko“ alebo počúva na balkóne.

 

 

jakab_new III

(Robo Jakab)    Karol Mázik

 

Karol Mázik žije v spoločnom byte so synom Lukáškom a jeho bývalou manželkou Angie, no nie v takom vzťahu, aký by si predstavoval. Kým on by chcel znovu skúsiť s Angie fungovať ako pár, tá to rázne odmieta. Mnohí jej však hovoria, že Karol je pre ňu asi najlepší, koho teraz môže mať. Ten je stále vytrvalý a častokrát neodbytne vysedáva pri bare, keď má Angie službu. Spolu s Maslákom a Norom majú vlastnú firmu s vínom Makano.

Karol sa narodil v Nových Zámkoch, za tragických udalostí prišiel o rodičov. Od malička sa preto o neho starala stará mama, ktorú nadovšetko miluje. V puberte sa nevedel vpratať do kože a patril medzi výtržníkov, na ktorých ukazovali prstom celé Zámky. Už na základnej škole sa spoznal s Agátou, ich kamarátstvo neskôr prerástlo do vážneho vzťahu. Spoločný život však asi nebol pre nich určený, ich vzťah neustále balancoval na hrane rozpadu. Vydržali spolu dva roky. Ani po rozchode to ale Karol nevzdával, za Agátou prišiel aj do Bratislavy. Pre ňu bol ale tento vzťah minulosťou. Karola nesmierne ranil aj fakt, ktorý mu Agáta zamlčala – bola na potrate.

Ich definitívny rozchod nakoniec Karolovi paradoxne pomohol ku šťastiu, ktoré našiel v barmanke Angie. Avšak aj tento vzťah, i napriek spoločnému synovi Lukáškovi, končí po dlhých peripetiách a Karolovom polročnom pobyte v Španielsku. Hoci sa ich manželstvo rozpadlo, Karol sa snaží s Angie vychádzať a znovu si ju získať.

 

 

 

rakova_new III

(Viki Ráková)   Agáta Fodrászová

 

Agáta Fodrászová sa, aj keď nerada, presťahovala so svojim priateľom Norom mimo hlavného mesta, do rodinného domu v Nitre. Tam žijú spolu s Norovou sestrou aj dcérou. Dom je už starý a potrebuje neustálu opravu, do ktorej sa Noro vždy hrdo pustí, no nie vždy to dopadne zdarne. Agáta vlastní spodný priestor v paneláku oproti baru a taktiež byt na treťom, v ktorom býva jej bývalý priateľ Milan Kordiak.

Agáta je mladá, moderná, dobre vyzerajúca a vkusne oblečená žena s optimistickým názorom na život a na svet. Má neskutočné množstvo energie a dar nadviazať kontakt s okolím. Ľudí si vie veľmi rýchlo zaradiť a stačí málo, aby sa dotyčný v jej ponímaní posunul vyššie, alebo nižšie. Životné situácie vníma živelne. Nikdy si nerobí veľké plány do ďalekej budúcnosti a verí, že intuitívne rozhodnutia sú tie najsprávnejšie. Ak sa niekedy popáli, tak sa poučí, ale nerobí si z toho ťažkú hlavu. Verí, že všetko čo sa jej v živote stane, má nejaký význam. Je typom človeka, ktorý nepadá na zadok a vie sa rýchlo prispôsobiť všetkým novým okolnostiam.

Agáta skončila strednú ekonomickú a pôvodne mala ísť aj na vysokú, ale srdcová príhoda otca zmenila jej plány a musela sa začať venovať butikom. Jej schopnosti v tejto oblasti a cit pre obchod spôsobili, že malý butik v Nových Zámkoch sa stal veľkým butikom so svojimi pobočkami v Komárne, Dunajskej Strede a hlavne - najnovší prírastok vo veľkom krajskom meste v obchodnom centre. K úspechu v tejto oblasti jej pomohla predovšetkým šikovnosť,  ale tak trochu aj jej brat, ktorý mierne koketuje s podsvetím. Keďže otcov biznis kompletne skrachoval, Agáta sa snažila postaviť na vlastné nohy. Jej plány s masážnym salónom či večierkou jej však tiež veľmi nevyšli.


Ági bola dobrou študentkou tak na základnej, ako aj na strednej škole, ale nikdy nevytŕčala z davu. Nemala jednu „veľkú priateľku“ ale veľa dobrých kamarátok a kamarátov. Jej obľúbenými predmetmi bola matematika a vďaka otcovi telocvik. Jej otec ju ako „prísny tatko“ postupne zapísal aj na judo, hádzanú, lukostreľbu a istý čas dokonca aj na futbal. Z každého športu v nej čosi ostalo a aj keď sa im už nevenuje, naďalej miluje futbal a hokej. Zažila už veľa chlapských akcií, ktorých sa zúčastnila ako jediná žena či dievča a až na pár výnimiek sa to nikdy neskončilo sexom s niektorým z účastníkov. Jednoducho ju väčšinou brali ako chalana.

Ági je veľmi všestranná a predmety jej záujmu nemajú hraníc. Často po niektorých veciach skĺzne len tak po povrchu, ale napriek tomu alebo práve vďaka tomu, je veľmi dobrý partner na nezáväzné debaty. O všetkom vie niečo. Dobre sa vyzná v móde, športe a v šoubiznise a je tak príjemným spoločníkom pre mužov, ženy a homosexuálov.

 

 

 

barta_new III

(Alexander Bárta)   Milan Kordiak

 

 

Milan Kordiak prežíva svoje najťažšie obdobie v živote. Najprv po ňom šla polícia, čo vyvrcholilo jeho útekom do Argentíny. Miesto jeho úkrytu však prezradila nevydarená cesty Angie za ním, Milan skončil vo väzení. Ak sa chcel z neho dostať, musel s políciou začať spolupracovať a tá chcela informácie o Maslákovi. V ohrození tak bol nielen jeho najlepší kamarát, ale aj ďalší chalani, ktorí sa postarali o to, že Milan ležal istú dobu kóme.

Teraz je bez peňazí nájomníkom v byte u Agáty na treťom poschodí, pričom ho živí jeho priateľka, bohatá dedička Silvinka. Tá mu nedá pokoj s jeho zdravím a kondíciou, čím sa Milan dostáva do nepríjemných situácií.

Milan bol vždy dobre vyzerajúci vyšportovaný mladý muž. Nie je to typ „holá hlava, žiadny krk a veľké svaly“, ale fešák, ktorý sa moderne a značkovo oblieka. Vždy je upravený ako z reklamy. Často sa okolo neho resp. v jeho blízkosti objavujú podozrivo vyzerajúci ľudia, niekoľkokrát je predvolaný políciou. Máva tajomné telefonáty a k ostatným susedom v bytovke sa správa odmerane. Sám konflikty nevyvoláva, ale ak sa do nejakého dostane, tak reaguje arogantne a hrubo. Staral sa o daňové záležitosti niektorých ľudí z podsvetia. Často striedal partnerky a vodil si ich ešte do bývalého bytu na prvom.

Milan bol priemerný žiak. Dvojkár, trojkár a nemal ani výrazne pozitívne sklony k nejakému konkrétnemu predmetu alebo činnosti. V kolektíve patril skôr medzi tých zakríknutých. Bol vzrastom  menší a spolužiaci si ho často doberali. Keďže nemal vyhranený záujem o štúdium na konkrétnej strednej škole, tak ako vo väčšine takých prípadov nastúpil na gymnázium. Tu sa spoznal s partiou, ktorá sa neskôr zmenila na členov podsvetia. Ešte počas gymnázia nie je Milan právoplatným členom tejto partie. Dalo by a povedať, že je jej nestálym členom. Po gymnáziu sa ich cesty rozídu a keďže Milanovi ešte stále nie je jasné, čo by chcel robiť, otec ho najprv zamestná v jeho firme a neskôr ho dotlačí k tomu aby si založil firmu vlastnú. Keďže jeho otec je viac biznisman ako milujúci tatko, tak nástojí na tom, aby to nebola firma stavebná (mohol by zneužiť jeho know how a bol by silnou konkurenciou). Milanova firma sa zaoberá nákupom a predajom nehnuteľností. Spočiatku sa snažil v tomto biznise pracovať v rámci zákona alebo tesne na jeho hrane, ale potom sa dostal do finančných problémov, z ktorých sa vylízal len vďaka pomoci jeho „priateľov“ z gymnázia. Tí už s prekračovaním hraníc zákona nemali problémy a Milan sa s nimi zviezol.

Začal študovať daňové zákony a odblokoval si v hlave danosť, ktorú tam asi vždy mal, len o nej nevedel. Za pol roka sa z neho stal expert na daňové podvody a keď túto vlastnosť objavili jeho kamaráti, jeho miesto v hierarchii podsvetia bolo jasné. Jeho kriminálna činnosť je skôr ekonomického charakteru a týka sa krátenie daní, špekulácie s DPH a hlavne pranie špinavých peňazí. Milan má bohorovný pocit, že všetko je pod kontrolou a nič nie je odhaliteľné. Keď objavil v sebe talent daňového podvodníka urobil si niekoľko kurzov účtovníctva až po najvyšší stupeň a svoje  vedomosti v tomto smere neustále zdokonaľuje. Snaží sa nájsť medzery v rámci zákona a pomáha tak svojim klientom vyhnúť sa plateniu daní v takom rozsahu, ktorý je pre klientov nepríjemný. Jemu samotnému aj v prípade odhalenia nehrozí trestné stíhanie zo strany štátu, lebo každý si je za svoje daňové priznanie zodpovedný sám. Teda, kým sa na scéne neobjaví sekretárka Martinka z firmy jeho otca, na ktorej sa začal spolupodielať. Má však väčší problém – ak nastane nejaký prúser a jeho klient sa dostane do problémov so zákonom jeho pričinením alebo chybou – tak trest býva obvykle krutejší ako v prípade štátu. Keďže sumy, ktoré dokáže svojim klientom ušetriť sú často 6 ciferné a  provízie bývajú štedré – Kordiak sa na nedostatok peňazí nemôže sťažovať.

Kordiaka baví zhromažďovanie predmetov, ktoré vypovedajú o tom, že ich majiteľ je majetný človek, ktorý si to môže dovoliť. Kordiak postupne pochopí na koho jeho reči platia a na koho nie. Pri niektorých rozhovorch tak môžeme zachytiť aj jeho celkom ľudskú tvár – bez zbytočného vyťahovania sa. Kordiak sa dobre vyzná v nehnuteľnostiach – má prehľad o tom „kde, čo a za koľko“. Skúsenosťami dospel do štádia, že dokáže ohodnotiť skutočnú cenu nehnuteľností s prihliadnutím na všetky aspekty a často mu neuniknú ani detaily a súvislosti, ktoré bežnému človeku ani len nenapadnú. Rád sa obklopuje vo svojom byte vzácnymi vecami, ku ktorým však nemá zberateľský vzťah v tom pravom slova zmysle. Sú to rôzne originály obrazov a umeleckých diel, o ktorých vie len toľko, že koľko stáli. Jedinou skutočnou vášňou Kordiaka je hudba 80-tych rokov. Zbiera staré vinylové LP platne a má naozaj úžasnú zbierku. Jeho najobľúbenejšou kapelou z tých rokov je Duran Duran. Vie o nich úplne všetko a ako náhle sa téma nejakého rozhovoru uberie smerom k hudbe 80-tych rokov, tak je na nezastavenie.

 

 

partlova-2_new III

(Mirka Partlová)    Mária "Angie" Máziková-Kittlerová

 

Angie je stále barmankou v panelákovom bare Marylin. Vo vzťahoch to má naďalej komplikované. Časté bývanie u jej rodičov natoľko prekážalo otcovi, že sa musela presťahovať k jej bývalému manželovi Karolovi. Napriek tomu, že Angie má u Karola len bývať, ten to pochopil ako šancu na obnovenie ich vzťahu. Ten však u nej zatiaľ nemá šancu, dokonca to vyzerá na iskrenie medzi ňou a novým barmanom Máriom, na ktorého bude Karol neustále žiarliť.

Angie je dobrá duša baru, je vždy usmiata, hoci to v živote nikdy nemala ľahké. V bare pracuje najviac, ako sa dá, aby zarobila peniaze. Nádejne sa jej podarilo rozbehnúť spevácku kariéru. Hostia v bare boli vždy pre ňu viac priateľmi ako zákazníkmi, a tak sa k nim aj správa. Pre každého je bútľavou vŕbou. Obyvatelia paneláku ani netušia, že sa volá Mária, prezývka Angie sa na ňu prilepila tak pevne, že na jej vlastné meno sa už takmer zabudlo.

Po nevydarenom manželstve s Karolom, s ktorým má syna Lukáška, našla útočisko u Kordiaka, ktorý to s ňou myslel vážne, no ich vzťah sa po Milanovom úteku do Argentíny rozpadol. V bare sa Angie cíti najlepšie, dlhé debaty tu dokáže viesť aj s Emilom Blichárom, ktorý ju neustále bobmbarduje lichôtkami a konšpiračnými teóriami. A zábavu si užíva aj s trochu nešikovným kolegom Imrom, ktorý má nie vždy trefné poznámky na práve aktuálnu tému.

 

 

miezga-2_new III

(Marián Miezga)   Michal Bajza

 

Michal sa vypracoval na pozíciu primára na M-klinik, no práve v časoch, keď pil, sa klinika pod jeho vedením takmer zrútila. Bajza sa však v poslednej chvíli uvedomil, prestal s alkoholom a začal nový život ako abstinent a milenec Švehlovej.

Aktuálne však prežíva ťažké chvíle po smrti jeho bývalej manželky Zuzany. Tá neprežila pád lietadla, ktorým šla so svojím novým mužom na svadobnú cestu a tak sa Michal dostal opäť na dno. Znovu ho láka alkohol a kvôli depresiám na čas odchádza od Ivany, pričom u nej nechá jeho dcéru Mišku. Jeho synovia – dvojičky ostali v Prahe u Alešovej starej mamy.

Michal Bajza je gynekológ, dobrosrdečný, úprimný a až príliš dôverčivý, na čo často dopláca. Mierny pesimista a mierny extrovert. Je to rozdvojená osobnosť, občas má sklony k skratovému riešeniu a dá sa povedať že sa v kritických situáciách prejaví ako cholerik. Nedá sa povedať, že by sa mu v kariére nedarilo, a že by nedokázal uživiť svoju rodinu, ale musí na to vynaložiť strašne veľa energie a času. Asi preto sa mu rozpadli tri manžestvá – dve dokonca s rovnakou ženou. V stave opitosti sa dostáva do pozície, že vie veľmi sebakriticky zhodnotiť samého seba a dokonca vtedy nachádza aj najrozumnejšie riešenia svoje situácie. Alkohol z neho jednoducho robí zdravo uvažujúceho človeka s veľkým sebavedomím  a hrdosťou, ale žiaľ, to ide dosť do peňazí a do pečene.

U Michala bolo viac menej od začiatku jasné, akým smerom sa poberie jeho kariéra. Obaja jeho rodičia boli lekári. Otec bol dokonca v tej dobe veľmi uznávanou kapacitou pri liečbe rakoviny. Jeho mama bola takisto doktorka (síce len obvodná na ambulancii), ale aj tak by bolo veľmi zvláštne, keby sa ich jediný syn vydal inou cestou. Navyše Michal bol dobrý študent, ktorý prechádzal jednotlivé ročníky s vyznamenaním. Všetko vyzeralo veľmi nádejne. Keď končil školu mal v ruke červený diplom a miesto v okresnej nemocnici. Prišla však revolúcia, ktorá dala obrovské šance tým, ktorý vedeli ako na to. Vznikali súkromné praxe, súkromné ambulancie a súkromné kliniky či sanatóriá. Ak by bol Michal v tom to smere šikovný a trochu viac predvídavý, mohol byť dnes úplne niekde inde. Navyše v špecializácii gynekológ by si na súkromnej klinike či sanatóriu určite za menej roboty zarobil viac. Lenže v tom čase už čakal dieťa so Zuzanou a vzápätí mu umiera mama. Otec odchádza do dôchodku, na ktorý už má nárok aj keď s jeho skúsenosťami by bol všade vítaným odborníkom. Michal tak strácal oporu vo svojich rodičoch, musel sa starať o to, aby  zabezpečil rodinu a na riskantné plány so súkromnou sférou nebol čas.

 

 

 

kobielsky_new III

(Vlado Kobielsky)    Jakub Švehla

 

Jakuba Švehlu rozvod s Ivanou nepotešil, naopak, stále je presvedčený, že Ivana je jeho životná láska. Keďže nechce ostať sám, pokúša sa aspoň o vzťah s jeho sekretárkou vo firme, Oxanou, tá sa však začala brániť po tom, čo do firmy nastúpila Zdenka. Jakub tak má o starosť viac, nielenže sa neustále snaží udobriť s Oxanou, vysporiadať sa musí aj s minulosťou so Zdenkou.

Nepríjemný vzťah zažíva aj s bývalým najlepším priateľom Michalom, ktorý ho „nahradil“ u Ivany a dochádza medzi nimi k napätiu. Nemá skoro žiadnych priateľov, jediný, komu sa môže zdôveriť je Egon. Ten sa však zahľadel do Zdenky a to Jakubovi len pridáva na starostiach.

Jakub je slabá povaha s nízkym sebavedomím. Je precitlivený, priveľmi fixovaný na vlastnú matku, tá je však so svojim priateľom v Nemecku. Najlepšie na neho pasuje výraz „nešťastník“ aj keď o ňom nemožno povedať, že by bol pesimista. Je počítačový expert, veľmi talentovaný, žiaľ, málo ambiciózny. Jeho problém je  v tom, že je pod strašným vplyvom svojej manželky a svojej mamy, a že má až tragicky málo sebavedomia. Je to citlivý muž a v rámci svojho oboru veľmi vzdelaný a rozhľadený. Pri riešení bežných vecí je totálne roztržitý a popletený. Je tvrdohlavý pri riešení problémov a nechce sa vzdať ani v situáciách, keď vzdanie sa, je vlastne víťazstvom. Rád špekuluje a vymýšľa, ako zarobiť, vrhá sa do projektov, ktoré sú nereálne a je až zázrak, že sa mu to občas podarí. S predajom

vitamínov prerazil, no je natoľko hlúpy, že verí všetkým vo svojom okolí, pokým nepríde aj o to, čo zarobil. O svoj zovňajšok sa veľmi nestará a najradšej by chodil v jednom tričku a rifliach, až kým by sa na ňom nerozpadli.

Vo veku jeho puberty práve končila éra T602, na ktorej sa učil písať. Postupne sa dostal k programovaniu a vyhral množstvo súťaží. Vypracoval niekoľko vlastných programov, alebo zlepšení v iných programoch, ktoré doteraz používajú mnohé firmy. V čase kým nebol ženatý, resp. kým nespoznal svoju bývalú manželku, to nerobil pre peniaze, ale mal jednoducho radosť z toho, že sa to podarilo a že to niekomu môže pomôcť. Vôbec neuvažoval v duchu možného komerčného využitia svojho talentu. Svoje programy robil pre firmy zadarmo alebo za minimálny peniaz, ktorý viac menej iba  pokryl náklady na hardware. Vôbec si neuvedomoval, že firmy vďaka jeho programom a vylepšeniam často zarobia veľké peniaze, z ktorých keby si pýtal čo len minimálny podiel – mohol mať aspoň veľa peňazí, keď sa mu nedarí vo vzťahoch. Na základnej škole vynikal najmä v matematike a neskôr na strednej priemyselnej škole elektrotechnickej patril medzi najlepších študentov. Na vysokej Elektrotechnickej už patrí k mladým objavom, o ktoré mali záujem aj zahraničné firmy. Práve v tomto období však do jeho života zasiahne Ivana  - čerstvo skončená psychologička, ktorá si na ňom testuje jednak svoje znalosti zo štúdia a jednak všetky sexuálne polohy. Rok sexovania bol síce celkom fajn, ale na druhej strane mu prerušil všetky kontakty na dobré firmy a dobré fleky.

 

 

 

morova-2_new III

(Diana Mórová)    Ivana Švehlová

 

Ivana Švehlová, bývalá psychologička, sa so svojimi kolegyňami rozhodla začať nový život v eventovej agentúre, v ktorej spoločne organizujú rôzne, neraz netradičné udalosti. Táto práca jej síce prináša menej stresu ako jej predošlé zamestnanie, bohato si to vynahrádza doma na druhom poschodí paneláku.

V januári síce ukončila dlhoročné manželstvo s Jakubom Švehlom, spočiatku radostné nasťahovanie si Michala Bajzu prinieslo mnoho nepríjemných udalostí. Po úmrtí jeho bývalej manželky Zuzany Bajzovej, je Michal na dne, z čoho je Ivana nešťastná. K tomu sa musí starať okrem Terezky aj o malú Mišku, ktorá ako jediná z Michalových detí ostáva žiť s ním.

Ivana vstúpila do deja Paneláku ako zakomplexovaná psychologička, ktorá si svoje komplexy vybíjala najmä na svojom manželovi Jakubovi, ale zároveň aj na všetkých okolo. Nikto ju nemal rád a každý sa jej snažil vyhnúť. Je nekomunikatívna a jej ironické narážky nemajú v sebe ani štipku inteligencie.

Jej otec ako psychiater pomáhal mnohým populárnym osobnostiam. Jeho zámerom bolo dostať Ivanu na školu a postarať sa, aby ju dokončila. Na základnej a strednej škole patrila k výborným žiačkam. Bola jednotkárka, ale to len vďaka tomu, že rodičia nad ňou doma stáli dve hodiny a nepustili ju od stola, kým nebola naučená na ďalší deň do školy. Ivana nie je ani talentovaná, ani nemá dobrú hlavu na učenie. Všetko si musela odtrpieť a nabifľovať sa. Za dvojky dostávala doma bitku a v škole ju nemali radi  - tak ako všetkých bifľošov. Tým, že sa dve hodiny denne musela venovať učeniu a často mávala domáce väzenie, nemala žiadne kamarátky ani zo školy ani z ulice. Navyše jej rodičia veľmi zasahovali do súkromia a nemohla sa kamarátiť s tými, koho neodsúhlasili. A odsúhlasili len tých, ktorý boli sociálne na rovnakej alebo vyššej úrovni ako oni. Školu dokončila len vďaka tomu, že obaja jej rodičia boli vtedy miernymi kapacitami a svoju dcérenku na školu aj cez školu pretlačili. Nedá sa však povedať, že by Ivana nebola cieľavedomá. Po prvom neúspechu sa nevzdala a rozhodla sa vrhnúť všetku svoju energiu do práce. Lenže bez talentu to jednoducho nešlo. Nakoniec nastúpila ako detská psychologička v ústave  pre mladistvých delikventov – čo v kombinácii s jej nie príliš pozitívnym vzťahom voči deťom bolo priam „ideálne“ povolanie. Jednak pre chovancov a jednak pre ňu samotnú. Vďaka jej momentálnej práci a skôr vďaka svojim neodbytným kolegyniam je trochu zhovorčivejšia a dá sa povedať, že si prvý krát v živote našla kamarátky.

 

 

maurery_new III

(Zuzana Mauréry)  Julka Féderová

 

Julka sa pomaly preberá z depresií po jej násilnom mužovi a začína žiť nový život. Najprv sa jej splnil sen, vydala sa, aj keď za gaya, ktorý má problém plniť si jednu z manželských povinností. Spolu sa však pustili do založenia vlastnej eventovej agentúry, do ktorej sa pridali aj jej kolegyne a priateľky Ivana s Alicou. Práve tá sa rozhodla zmeniť Julkin šatník, keďže sa k názvu firmy „Svieža štvorka“ výrazne nehodil a prirovnala ho skôr k názvu „Zdechlá štvorka“. Julka sa nechala prehovoriť a ožila aj navonok, čím dokonale zapadá medzi obľúbené „kočeny“.

 

 

 

vackova_new III

(Zuzana Vačková)  Alica Rybáriková

 

Alica je energická žena, ktorá nemá problém povedať, čo si myslí. Optimizmus nestratila ani po zistení, že má rakovinu či keď jej počas liečby chemoterapiou začali vypadávať vlasy. S ostatnými „kočenami“ začala nový život. Opustili vyčerpávajúci prácu psychologičiek a založili si eventovú agentúru. 

Alica mala niekoľko manželov a ešte viac mužov, s ktorými si užila niekedy aj v deň svadby. V Paneláku sa zaplietla s Dušanom Jančom a o vzťah sa pokúsila s doktorom Filipom Malým. Neúspechom sa skončil aj pokus o umelé oplodnenie, čím sa nenaplnil jej sen mať dieťa. Energia a dobrá nálada ju napriek tomu neopustila a doteraz patrí medzi najživšie postavy v Paneláku.

 
 
 
 
 
 
 
TOPlist