Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

O seriáli

Miesto, kde to žije!

Každý pracovný deň sa na obrazovkách TV JOJ stretávate s hrdinami obľúbeného slovenského seriálu Panelák, pod ktorý sa námetovo aj scenáristicky podpísal Andy Kraus. Seriál vyrába TV JOJ v koprodukcii so spoločnosťou Továreň 5/7/11. s.r.o a aktuálne sa na obrazovkách objavuje už siedma séria.

Niekde v Bratislave stojí trojposchodová tehlová bytovka, no všetci jej obyvatelia jej hovoria panelák. Na jeho prízemí sa nachádza bar Marylin – obľúbené miesto miestnych obyvateľov. Tam sa odohráva množstvo vtipných situácií vďaka nešikovnému barmanovi Imrovi, s ktorým ma svätú trpezlivosť šéfka baru, Lucia Rocková. Imro si nechce dať pokoj s Janet, bývalou opatrovateľkou jeho syna, čím si neraz zavarí nielen u jeho manželky Angeliky, ale aj jeho svokry, ktorá ho pravidelne chodí kontrolovať do baru.

Na prvom poschodí býva Maslák so svojou priateľkou Dominikou, doktorkou, ktorá sa nechtiac so svojimi nehodami pohybuje na hrane zákona. Vždy jej však pomôže Marcel Maslovič – Maslák, ktorý sa s jeho najväčším kšeftom rozhodol ísť proti vlastnej matke. Oproti nim má byt profesor na dôchodku, Emil Blichár s manželkou, neúspešnou herečkou Janou Nitschneiderovou, ktorá pravidelne vďaka balkónu a „kukátku“ mapuje diane v paneláku.

O poschodie vyššie býva stabilne Ivana Švehlová s dcérou Terezkou, no opäť s iným mužom. Kým 10 rokov žila v manželstve s Jakubom Švehlom, po ich rozchode si na chvíľu užívala s o dosť mladším Máriom, dnes už barmanom v bare Marylin. Nakoniec si k sebe nasťahovala primára Michala Bajzu, ktorý prežíva ťažké chvíle po smrti jeho bývalej manželky Zuzany Bajzovej. Na druhom poschodí nájdeme aj rodinu architektov Dušana a Soňu Jančovcov. Po tom, čo do prenajatého rodinného domu na Kolibe presťahovali syna Patrika aj s priateľkou Zuzanou, sa k nim nasťahovala dcéra Soninej sestry Svetlana. Jej prítomnosť však Patrika natoľko zaujala, že viac času trávi s ňou a v byte Jančovcov, ako u seba doma na Kolibe.

Tretie poschodie precházalo tradične najrýchlejšími zmenami osadenstva, čo sa zmenilo až príchodom Polákovcov. Tí sú s večným nedostatkom financií ochotní splodiť spoločné dieťa a splniť tak sen Ďusiho matky. Tá ich samozrejme finančne motivovala. Oproti sa do podnájmu z prvého poschodia presťahoval Milan Kordiak. Keďže je po nedávnych udalostiach finančne na dne, nasťahoval si k sebe bohatú dedičku Silvinku, sestričku z M-klinik. Tá sa však až prehnane stará o jeho zdravie, čo mu spôsobuje mnoho nepríjemných situácií.

Nielen v paneláku sa odohrávajú osudy hrdinov, Agáta s priateľom Norom sa presťahovali do rodinného domu do Nitry, aj s Norovou dcérou a sestrou na vozíčku, ktorú sa pokúša zbaliť ich sused, čo sa Norovi nepáči.Jakub po rozchode s Ivanou býva v prenajatom priestore, kde mu nedajú pokoj s pracovnými záležitosťami Egon so Zdenkou. Rozpačito sa vyvíja aj jeho vzťah s Oxanou. Súkromná gynekologická klinika M-klinik zas prežíva ťažké časy po rozhodnutí o prístavbe plastickej chirurgie. K tomu dostala novú vrchnú sestru Ryšavú. Zmenou prešli aj obľúbené „kočeny“ Alica, Julka a Ivana, ktoré sa rozhodli opustiť prácu psychologičiek a založili si spolu s Julkiným manželom, gayom Maťom, vlastnú eventovú agentúru. Stretávajú sa tak s mnohými známymi osobnosťami.

Denný seriál mapuje vzťahy medzi jednotlivými obyvateľmi i návštevníkmi domu, sleduje ich radosti, starosti, lásky, malé či väčšie vojny. Každá postava má svoje komické i tragické prvky, neresti aj tajomstvá. Postupne sa v seriáli objavuje množstvo ďalších postáv či postavičiek, ktoré významne zasahujú do deja, nechýbajú ani špeciálni hostia.

Seriál sa začal vyrábať v januári 2008 a od februára 2011 sa vysiela už jeho 7. séria. V ateliéri na Kolibe vyrástol kompletný interiér budovy so zariadenými bytmi, barom, chodbami, dvoma výťahmi. Rekonštrukciou prešiel donedávna Kordiakov, dnes už Maslákov byt, pribudli priestory Jakubovej firmy či eventovej agentúry.Vo vedľajšom ateliéri vznikla súkromná klinika. Exteriéry vznikajú pred reálnym domom v bratislavskej časti Vrakuňa. Titulná pieseň je od skupiny Desmod, ktorá špeciálne pre Panelák upravila svoju skladbu Lavíny. V siedmej sérii sa diváci dočkali aj novej zvučky, už štvrtej v poradí.

Seriál je možno zaradiť do kategórie ľahkého, komediálneho žánru. Každá postava si udržuje od reality mierny odstup, ale pritom sú všetky situácie, reakcie a dialógy uveriteľné. Panelák je denný seriál, nejde o sitcom, hoci v ňom nie je o humor núdza. Epizódy majú dĺžku približne  50 minút (po epizódu 284, ktorou končila 3. séria, kedy mali dĺžku okolo 30 minút) a seriál dostal v programe TV Joj stabilné miesto v pracovných dňoch v prime-time o 20:20.

TOPlist